Czego uczą konie? Przestrzeń mentalna jako przestrzeń wolności – warsztat rozwoju

Warsztat rozwoju osobistego poświęcony pracy z ograniczającymi postawami.

Założenia i metoda:

Proponujemy państwu innowacyjny warsztat rozwoju osobistego, oparty z jednej strony o założenia treningu przywództwa z wykorzystaniem koni, z drugiej zaś o filozofię szkoły terapeutycznej Gestalt. Spopularyzowana w Polsce przez Agatę Wiatrowską metoda szkolenia liderów w biznesie i zarządzania zespołem wykorzystuje konie jako trenerów, poprzez stworzenie sytuacji, w której uczestnik może doświadczać siebie w relacji z koniem i odkrywać własną autentyczność i potencjał. To podejście współgra z określonymi w Gestalcie trzema filarami rozwoju, którymi są obecność tu i teraz, kontakt i relacja.

Konie każdorazowo wymagają wejścia w kontakt z sytuacją i bycia obecnymi tu i teraz. Ponadto są niezwykle wrażliwymi obserwatorami naszego zachowania, postawy, a nawet oddechu i tętna, i dlatego stają się zwierciadłem naszych emocji, intencji i postaw. Odpowiedzi konia są autentyczne i dają nam konkretne informacje o spójności naszych zachowań i zbalansowaniu emocji. Konie odpowiadają zaufaniem na uważność, jasność decyzji i skoncentrowaną energię. Warsztat oparty na relacji i współpracy z koniem przełamuje nasze ograniczenia myślowe i nawykowe postawy, a informacja zwrotna ze strony zwierzęcia jest łatwiej przyjmowana, niż od człowieka. Doświadczenie komunikacji z końmi uruchamia intuicję, świadomość doznań płynących z ciała oraz emocje. Pozwala to zobaczyć sytuację wszystkimi zmysłami, ucieleśnić ją i zakotwiczyć. Jednocześnie kontakt z końmi uruchamia archetypowy przekaz o koniu jako wcieleniu mocy i triumfu z jednej strony, a łagodności i piękna z drugiej. Dlatego właśnie warsztat z końmi umożliwia w praktyce to, o czym teoretyczne mówią nurty integralne, w tym Gestalt.

Tematy i cele:

W trakcie warsztatów pojawią się następujące tematy:
praca ze strefą komfortu,
odkrycie automatyzmów i nauka zmiany; nauka poszukiwania rozwiązań zamiast trzymania się planu,
rozpoznawanie siebie w przestrzeni,
problem własnych i cudzych granic i respektowania cudzych granic, praca w relacji
umiejętności społeczne i schematy tworzenia relacji; porozumienie bez przemocy,
autentyczność wobec siebie i świata.

Przeczytaj tekst Anny Kapusty „Jak odznaleźć w sobie spokój. Medytacja końskiego oka.” >>

Szczegóły:

Warsztat prowadzony jest przez dwie osoby i końskich trenerów. Podczas zajęć będziemy pracować z końmi z ziemi, wcześniejsze doświadczenia z końmi nie mają znaczenia. Ćwiczenia są bezpieczne dla osób, które pierwszy raz w życiu mają kontakt z tymi zwierzętami, a konie są odpowiednio dobrane. Nie istnieje możliwość nieprawidłowego czy niewłaściwego wykonania zadań, bo samo podjęcie próby jest wejściem w proces rozwoju, a w rzeczywistości tu i teraz, w której przebywają konie, rozwiązania same się wyłaniają i dopełniają. Możliwe jest także zrezygnowanie z niektórych ćwiczeń i badanie przestrzeni lęku lub oporu. Całość pracy zostanie nagrana na video i analizowana w trakcie rozmowy z prowadzącymi i przekazana uczestnikom.

Prowadząca:

Klaudia Niemkiewicz – antropolożka kultury i trenerka koni. Z końmi związana od dzieciństwa, zawodniczka ujeżdżenia, instruktorka jeździectwa z uprawnieniami Polskiego Związku Jeździeckiego, przez kilka lat prowadziła własną stajnię. Układa konie do sportu i do jazdy rekreacyjnej. Uczestniczyła w szkoleniach Open by Horses poświęconych metodzie Horse Assisted Education. Jest także specjalistką w zakresie polskiego śpiewu tradycyjnego i tradycyjnych technik emisyjnych. W swojej pracy naukowej zajmuje się w między innymi odnajdywaniem śladów ontologii niepiśmiennych kultur tradycyjnych we współczesności.

Ilość miejsc: 8-10.

Informacje:
klaudia.niemkiewicz@gmail.com, tel. 519 786 907.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *